Вибори на Рівненщині: чи справді “Опоблок” та “Аграрна партія” фальсифікують вибори?

Попри те, що вибори відбулись ще в неділю, донині триває підрахунок голосів на виборах до Рівненської обласної ради. На сьогодні вже є дані щодо 57 виборчих округів: із них 36 уже здали протоколи, а 21 відправляли на уточнення. Днями в інформаційному просторі з’явились заяви ВО “Свобода” та партії “Конкретних справ”, що підрахунок голосів затягується нібито з метою “протягнути” до обласної ради “Аграрну партію” та “Опозиційний блок”. Сайт “ВСЕ” вирішив поцікавитись думкою учасників виборчого процесу і громадських активістів та з’ясувати, чи справді має місце спроба підтасувати результати голосування.

“Ми, представники політичної партії «Конкретних справ», висловлюємо стурбованість результатами роботи дільничних та територіальних виборчих комісій на чергових виборах до органів самоврядування Рівненщини. Останні декілька десятків годин ми спостерігаємо за тим, як безвідповідально, а часом і злочинно-недбало члени комісій виконують свої обов’язки, ставлячи під загрозу своїми діями достовірність результатів волевиявлення громадян.

Зважаючи на зростання кількості повідомлень про неправомірні дії членів комісій Рівненщини з метою допомогти окремим політичним силам подолати 5% бар’єр, ми звертаємо до усіх учасників виборчого процесу з вимогою суворо дотримуватися вимог чинного законодавства”, –  йдеться в заяві партії “Конкретні справи”.

На уточнююче запитання, в чиїх інтересах у випадку підтвердження інформації відбуваються маніпуляції, співрозмовники в партії “Конкретні справи” припустили, що це могло б бути вигідно “Аграрній партії” та “Опозиційному блоку”.

Заяву з подібною позицією оприлюднила й рівненська “Свобода”:

“Звертаємося до членів територіальної виборчої комісії не піддаватися на тиск з боку представників «Аграрної партії України» та працювати чесно. Будь-які маніпуляції із волевиявленням жителів області будуть викриті, адже наш виборчий штаб має копії усіх протоколів дільничних виборчих комісій із мокрими печатками. Згідно паралельного підрахунку голосів обласного штабу ВО «Свобода» «Аграрна партія України» на чолі із Віктором Матчуком не долає прохідний бар’єр та набирає менше п’яти відсотків голосів виборців. Саме тому ми вимагаємо від влади області не допустити викривлення волевиявлення громадян та чесного і прозорого встановлення результатів виборів”, – йдеться у заяві “Свободи”.

У громадських організаціях, котрі стежили за виборчим процесом, поки що дуже стримано коментують подібну інформацію.

– Не можу підтвердити інформацію, що “Аграрну партію” чи “Опоблок” “протягують”. У відповідних заявах нема аргументів і підтверджень. Зокрема, відсутня інформація про конкретні ТВК чи ДВК, де можуть відбуватися маніпуляції, – говорить керівник виборчих програм Громадянської мережі “ОПОРА” Анатолій Бондарчук. – Ми аналізуємо інформацію, чому райони затримували здачу протоколів в обласну виборчу комісію. І наразі немає даних, що хтось затягував процес, щоб, наприклад, “накрутити” голоси. Принаймні “ОПОРА” таких фактів не фіксувала. На сьогодні вже є дані щодо 57 виборчих округів З них 36 уже здали протоколи, 21 відправляли на уточнення, але, думаю, вони сьогодні здадуть протоколи підрахунку голосів остаточно. Але навіть коли протоколи відправляють на уточнення, то результати все-одно фіксують. І таких випадків, щоб після уточнення, скажімо, додалося ще тисячу голосів, не було. Ще не здали протоколи Березнівський і Дубровицький райони. Можливо, заяви щодо “протягування” “Аграрної партії” та “Опоблоку” – це спроба отримати додатковий мандат. Насправді перевірити достовірність даної інформації складно. Якщо “ОПОРІ” передали б дані про конкретні факти, ми промоніторили б їх.

Обережні в коментарях й у “Комітеті виборців України”.

– День голосування Рівненщині відбувся без масових грубих порушень. У нас немає інформації, що були масові фальсифікації під час підрахунку голосів. Якщо десь вони є, то для того існують суди, аби вирішувати ці питання в законному порядку, – говорить керівник інформаційного відділу РОГО “КВУ” Святослав Дубов.

У самій же “Аграрній партії” кажуть, що ситуація надумана, і утримаються від коментарів до оголошення результатів. Що ж до заяв інших партій, то переконані, що тут має місце неточність інформації, а дехто з тих, хто звинувачував у спробах підтасувати результати, вже вибачились.

– Вони (партія “Конкретні справи” – авт.) вчора відзвонились і вибачились. Сказали, що розповсюдили спростування на ту інформацію, яка нібито від їх імені була поширена. Хоча я не читав ні першу інформацію, ні спростування, – сказав лідер виборчого списку “Аграрної партії” до обласної ради Віктор Матчук. – Що ж до самого питання, то я не коментую процес, а коментуватиму вже результат.

Щоправда, нам не вдалось знайти спростування, нібито розповсюджене партією «Конкретних справ». Як і не вдалось отримати коментар лідера списку Світлани Богатирчук-Кривко. Її телефон не відповідає. Однак на умовах анонімності у штабі “Конкретних справ” сказали, що все ж є побоювання щодо можливих маніпуляцій. Але готові відстоювати результат, оскільки мають протоколи з дільниць із результатами голосування. І можуть у будь-який момент оскаржити сфальсифікований результат, якщо такий матиме місце.

Готові захищати результати голосування і в партії, котра перемогла на Рівненщині. Лідер виборчого списку БПП “Солідарність” та голова Рівненської облдержадміністрації Віталій Чугунніков пообіцяв у коментарі сайту “ВСЕ”, що всіляко захищатиме законність і зупинятиме будь-які спроби підтасувати результати виборів.

– До мене теж доходять такі чутки. З цього приводу можу сказати лише наступне: у нас є всі протоколи з мокрими печатками, і ми знаємо результат, який набрала “Солідарність” та інші партії. Якщо побачимо, що результати будуть пробувати спотворити, то тоді ми відповідно реагуватимемо, – говорить лідер списку БПП “Солідарність” та голова Рівненської облдержадміністрації Віталій Чугунніков. – Моє завдання як голови обласної адміністрації – стежити за дотриманням закону. Я пройшов Майдан і в мене вже зовсім інші погляди на політику і життя. Тому хочу сказати всім, і сподіваюсь, мене почують: ніхто нікого тягнути не буде. Якщо комусь не вистачає голосувати, то це означає, що погано спрацювали, не змогли переконати виборців.

За інформацією сайту “ВСЕ” з власних джерел, насправді є поодинокі спроби вплинути на підрахунок голосів. Нібито це пов’язано не лише з питанням проходження окремих конкретних політиків в обласну раду, а й із майбутньою боротьбою за крісло голови Рівненської обласної ради вже в новому депутатському складі. Політики вже начебто рахують, скільки потрібно буде голосів за конкретну кандидатуру і де взяти додаткові мандати. Але про це читайте у наступних матеріалах сайту “ВСЕ”.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *