“Бурштинова республіка”: “розборки” в Рівнеоблраді, БТРи, Нацгвардія

Помпи, лопати, БТРи, плата за кришування” і тисячі людей в камуфляжі, які заради “сонячного каміння” готові на все. Це не сюжет бойовика, а буденність “бурштинових районів на Рівненському Поліссі. Тим часом, доки місцеві правоохоронці розводять руками, прокурор розповідає “про жахи нашого містечка”, новий начальник Головного управління Національної поліції області хоче взяти все в свої руки, а закон щодо врегулювання “бурштинового хаосу” не прийнятий, з’являється все більше охочих отримати офіційний дозвіл копати каміння. Так, вже вдруге на розгляд сесії Рівненської облради виносять питання про погодження користування надрами в різних куточках північних районів для низки фірм. Кажуть, що деякі з них пов’язані з головою Рівненської ОДА Віталієм Чугунніковим. Проте депутати відмовляють у наданні таких дозволів. Хто винен у “бурштиновій лихоманці” на Рівненщині, кому копати добре та що з цим робити далі? Відповіді на ці запитання шукала журналіст сайту.

 

Бурштин і політика

Сьогодні під час засідання сесії Рівненської обласної ради депутати знову відмовили підприємствам, які хотіли “досліджувати бурштинові надра”. Так, на це придендувало шість фірм: ТзОВ «Інвестнерудпром», ТзОВ «Зірка Рівненщини», ТзОВ «Амбер майнінг компані», ТзОВ «Георесерчінг», ТзОВ «Рівненерудпром» і ТзОВ «Глина-плюс». 

Це вже друга спроба приватних підприємств зайти в бурштиновий бізнес із дозволу облради. І вдруге – провал. 

Вперше схоже рішення на розгляд сесії виносили наприкінці лютого. Тоді обласна рада відхилила звернення державних та приватних підприємств, які хотіли отримати у своє володіння 35 тис. га бурштиноносних ділянок.

Нагадаємо, фірми намагалися отримати  дозволи на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку бурштину. Серед підприємств, які на це претендували, – ДП “Укрбурштин” ПАТ “ДАК Українські поліметали” та ТОВ “Надра – Спецленд Ресурси”.

При цьому, Держслужба геології та надр України напередодні сесії відкликала заяви на видачу спецдозволів “Надра – Спецленд Ресурси”, а на засіданні президії облради директор ПАТ “ДАК Українські поліметали”, яким належить “Укрбурштину», Костянтин Лісничий, заявив, що теж звертатиметься до Держслужби, аби у столиці відкликали заяви на виділення 4 тисяч 767 гектарів у Сарненському районі. Обласна ж рада не отримувала оригіналів листів про відкликання заяв, а тому голова Рівненської обласної ради Володимир Ковальчук вирішив винести на розгляд депутатів питання про надання дозволів. Обласні обранці проголосували за відмову виділення землі обом підприємствам.

Тоді також говорили, що деякі з фірм, які хотіли копати бурштин, пов’язані з головою Рівненської ОДА Віталієм Чугунніковим. Втім офіційного підтвердження цьому поки що не знайшлося.

А екс-голові облради Володимиру Ковальчуку це коштувало посади. Адже вже на наступному засіданні сесії йому зі скандалом оголосили недовіру та відсторонили від посади. Кажуть, не обійшлося тут без “бурштинового” фактору, який і став фатальним для Ковальчука.

У відповідь – мотопомпа

Проте змиритися з таким рішенням екс-чиновник не захотів. І вже невдовзі після сесії біля будівлі Рівненської ОДА відбувся мітинг, організований “радикалами”. За дивним збігом обставин, теж “бурштиновий”.

Більше того, отримав тематичний подарунок від мітингувальників і голова ОДА Віталій Чугунніков. Доки він був у відпустці, до кабінету принесли мотопомпу та розповіли, як “кришує” бурштин та від чого має долю.

Чугунніков потім, звісно, розповів, що не винен, і це все наклап. Але те, що деякі з фірм, які претендували на дозвіл користування надрами, пов’язують із ним, промовчав.

БТРи, тисячі людей в камуфляжі і “копай бурштин”

Сьогодні ж під час засідання сесії облради “бурштинове” питання порушили не лише депутати, а й правоохоронці. Так, прокурор області Анатолій Ковальчук розповів, що поліція проводить рейди, затримує бурштинокопачів, вилучає мотопомпи, сирець, і що у Сарненському районі навіть розпочала роботу спеціальна слідчо-оперативна група МВС, до якої увійшли нацгвардійці, криміналісти, силовики.

Прокурор Рівненської області Анатолій Ковальчук

Також, як пише “Чарівне.інфо”, прокурор заявив, що, наприклад,  в урочищі Гальбин нині працює 5 тисяч осіб.  

– Минулої п’ятниці в урочищі Гальбин працювало 5 тисяч осіб… Приїжджають працівники поліції. Але їх повністю не пускають. Там є своя охорона,  – зауважив прокурор області.

Він також повідомив, що, можливо, буде вирішуватися питання залучення Національної гвардії, про що раніше у глави МВС просив голова Рівненської ОДА Віталій Чугунніков.

 «Але це питання однозначно обговорюватиметься. Хочу зазначити, що у тому випадку, якщо не вдасться домовитися, буде залучатися Нацгвардія», – сказав Анатолій Ковальчук.

Проте новопризначений начальник ГУ НП України в Рівненській області Сергій Князєв каже, що не підтримує введення у північні райони Нацгвардії.

– Зрозумійте, якщо приїде 100 бійців Нацгвардії, їх десь потрібно поселити, за щось годувати. Де я візьму кошти? Я прийду до депутатів або звернуся до Міністра внутрішніх справ, який забере ці гроші в того ж Донецька. Тому давайте спочатку спробуємо впоратися силами поліції. Також сподіваюся на допомогу громадськості, надіюся, що наша співпраця дасть результат, – підсумував керівник поліції Рівненщини.  

І в “бурштиновій республіці” буде порядок?

Те, що ситуація у бурштинових районах Рівненщини складна і її потрібно якомога швидше вирішувати, визнають всі. Проте доки це питання не буде врегульоване на законодавчому рівні, силовики можуть лише вилучати, зупиняти, затримувати і…”кришувати”. Власне, з останніми пообіцяв боротися як новий головний поліцейський області, так і заступник міністра МВС України Сергій Яровий.

Більше того, під час свого візиту в Рівне 5 квітня Сергій Яровий пообіцяв журналістам, що в області найближчим часом буде порядок, у тому числі й у районах, де стихійно копають бурштин. Щоправда, коли саме настане той “найближчий час”, заступник міністра не уточнив, чекає висновків слідчо-оперативної групи. Власне, за результатами її роботи й буде вирішено, що чекає далі й на попереднього головного поліцейського області Сергія Максимова, який поки що перебуває у відпустці до завершення всіх вивчень обставин, у тому числі й “бурштинових” справ.

Ну що ж, далі буде…

 

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *